Szkoła Podstawowa w Płonce im. Władysława Kwiecińskiego "Lubicza"

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 749549
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Kalendarium

Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Kartka z kalendarza

Warsztaty terapeutyczne dla uczniów i rodziców

   Działania profilaktyczne w naszej szkole mają szeroki zasięg i dotyczą głównie profilaktyki uzależnień, zapobiegania chorobom, zdrowia psychicznego i przeciwdziałania agresji. W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudniku zorganizowaliśmy warsztaty terapeutyczne dla uczniów i rodziców, które przeprowadzili pracownicy Akademickiego Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii przy Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Warsztaty dla uczniów klas IV-VIII odbyły się trzy razy.

   Pierwsze warsztaty przeprowadziła w dniu 15 listopada doktor Monika Baryła-Matejczuk na temat: "Uczeń w świecie fake newsów, cyberprzemocy i innych zagrożeń cyfrowych - jak rozpoznać i jak reagowć?". Prowadząca uświadomiła na nich uczniom w jaki sposób odróżniać w sieci wartościowe i prawdziwe informacje i treści od fake newsów oraz co to jest hejt. Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczniowie nabyli umiejętność mądrego korzystania z Internetu, dowiedzieli się do czego może doprowadzić fonoholizm i jak łatwo wpaść w jego sidła oraz jak szkodliwy jest wpływ telefonu komórkowego na funkcjonowanie młodego człowieka. Prowadząca bardzo dokładnie omówiła objawy uzależnienia od smartfonów i gier komputerowych.

   Drugie zajęcia: "Jak się uczyć? Wprowadzenie do metod efektywnego uczenia się" odbyły się 12 grudnia. Przeprowadził je mgr Jakub Załuski, który omówił uczniom nowoczesne metody i techniki, które przyspieszają uczenie się. Dzięki zajęciom słuchacze dowiedzieli się w jaki sposób organizować swoją pracę, by zwiększyć efektywność zdobywania i kształtowania kompetencji.

   Dnia 9 stycznia odbyły sie ostatnie z zaplanowanych spotkań: warsztaty terapeutyczne: "Depresja - co powinno nas niepokoić?", które przeprowadził dr Wiesław Poleszak. Prowadzący dokładnie wskazał wyznaczniki życia optymalnego, zachowania dysfunkcjonalne dzieci i młodzieży oraz sfery rozwoju osobistego. Uczniowie zdobyli również wiedzę na temat samego przebiegu choroby, sygnałów ostrzegawczych oraz sposobów działania w razie zauważenia u siebie niepokojących objawów. Uczestnicy warsztatów zostali poinformowani przez prowadzącego, by w sytuacji podejrzewania u siebie depresji zareagować możliwie jak najszybciej. 

   Uczniowie po zakończeniu cyklu spotkań ocenili je bardzo pozytywnie. Wskazywali na ciekawą tematykę spotkań i doceniali zaangażowanie wykładowców. 

   Działania profilaktyczne obejmowały również rodziców naszych uczniów. Zostali oni przeszkoleni na dwóch spotkaniach. Ich tematyka to: "Jak zrozumieć swoje dziecko? Świat współczesnego ucznia." (15 listopad) oraz "Jak efektywnie wspierać i rozmawiać ze swoim dzieckiem?" (9 stycznia).

   Koordynatorem szkolnych spotkań w ramach programu była pani Urszula Kamieniecka.

Autor: Urszula Kamieniecka