Sportowe Talenty

W ostatnim dniu maja nasza szkoła wzięła udział w pilotażowej edycji programu edukacyjno-sportowego Sportowe Talenty.

Jest to program zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Jesteśmy jednym z dwu województw, które mają okazję uczestniczyć w jego pilotażowej edycji. Ma on na celu odkrywanie najbardziej uzdolnionych sportowo uczniów oraz zdiagnozowanie poziomu sprawności w badanych szkołach. W przyszłości wyniki mogą być wykorzystane do kształtowania sportowego rozwoju najbardziej uzdolnionych dzieci.

Spotkanie w naszej szkole koordynowała Pani Agnieszka Sucharzewska, nauczycielka wychowania fizycznego. Zajęcia były prowadzone przez znanych polskich sportowców: Łukasza Drzewińskiego, byłego olimpijczyka, wice mistrza Europy juniorów i wielokrotnego mistrza Polski w pływaniu oraz Maksymiliana Płuciennika, jednego z najbardziej znanych i obiecujących zawodników BMX w Polsce.

W części oficjalnej inaugurującej program brali udział również zaproszeni goście: Pan Arkadiusz Kwieciński - Dyrektor Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie i Pan Paweł Kucharczyk - Wójt Gminy Rudnik.

Zajęcia sportowe w szkole odbywały się przez cały dzień i obejmowały cztery obszary/dyscypliny:

- skok w dal z miejsca;

- bieg wahadłowy 10x5m;

- beep test (bieg na 20m na liczbę powtórzeń);

- plank - deska (ćwiczenie wytrzymałościowe).

Intensywność zajęć dała się ucznim we znaki ale osobowości prowadzących i łatwość w nawiązywaniu z dziećmi kontaktu sprawiły, że przez cały dzień wszyscy bardzo dobrze się bawili. Na zakończenie każdy mógł swoje wyniki wpisać w specjalną kartę zawodnika a później wziąć od prowadzących pamiątkowy autograf.

Podsumowanie akcji miało miejsce 2 czerwca na specjalnym apelu prowadzonym przez Panią Dyrektor. Podziękowano na nim wszystkim młodym sportowcom a także zaprezentowano nagrody, jakie szkoła otrzymała za uczestnictwo w programie: tablet multimedialny, zestaw BlazePod, piłka 4 Everfit, stopery, taśmy miernicze, znaczniki dla każdego uczestnika, drabinka lekkoatletyczna i pamiątkowe dyplomy. Jak widać pod każdym względem było warto. Mamy nadzieję, że to nie koniec i że wkrótce wysiłek zaowocuje odkryciem prawdziwych talentów sportowych...