Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Wielcy Polacy - Jan Brzechwa

29 listopada dzieci z przedszkola i klas I-VI zebrały się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, aby bliżej zapoznać się z sylwetką wielkiego pisarza Jana Brzechwy i przypomnieć jego klasyczne utwory. Spotkanie to miało również na celu popularyzowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Podczas spotkania dziewczynki z klasy V przeczytały najważniejsze wiadomości z życia pisarza, a dzieci z klasy III, przebrane za postaci z jego utworów, recytowały jego najbardziej znane wiersze. Odśpiewane były również piosenki z niezapomnianej ekranizacji, "Akademii Pana Kleksa". Najmłodsi uczestnicy spotkania kolorowali obrazki z ilustracjami do książek Brzechwy, a najstarsi mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę ortograficzną i quizy związane z pisarzem.

Na koniec spotkania uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkową książkę pt. "Wnuczka antykwariusza", która została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczono również wyróżnienia za udział w konkursie plastycznym  - "Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy".

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom trochę zapomniani pisarze i twórcy zostaną przypomnieni i utrwaleni w świadomości młodych i najmłodszych. Szczególnie, że rok 2024 zapowiada się dla Brzechwy wyjątkowy - przed nami premiera najnowszej ekranizacji "Akademii Pana Kleksa". Tym bardziej warto wiedzieć, kim był ten legendarny autor.

Autor: Iwona Jabłońska