Dzień Kolorowej Skarpety

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jego symbolem są kolorowe skarpety nie do pary. Jest to nawiązanie do niedopasowania genotypowego, ale także do "niedopasowania" społecznego, z którym zmagają się osoby z zespołem Downa.

W założeniu obchody tego dnia miały uczyć nas tolerancji i pomóc współodczuwać inność i wyjątkowość każdego z nas. Tego dnia wszyscy założyliśmy więc kolorowe skarpetki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z dumą obnosili je po szkole. To jedyny dzień, gdzie skarpetki nie do pary nie były powodem zakłopotania.

Główny punkt obchodów miał miejsce w klasie VIII, gdzie pod okiem Pani Marzeny Mazurek obejrzeliśmy prezentacje i filmy związane z problematyką wykluczenia i specyfiką zespołu Downa. Uczniowie klasy V byli gospodarzami tego spotkania i swoimi wystąpieniami pomogli zrozumieć podstawowe założenia obchodów tego dnia. Wszyscy uczestnicy spotkania wchodzili do sali bez butów, żeby każdy mógł podziwiać ich kolorowe skarpetki nie do pary. Było to więc spotkanie wesołe i radosne, pomimo poważnego tematu.