Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Gminne obchody 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

30 stycznia uczniowie naszej szkoły brali udział w obchodach 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w Rudniku. Zostały one zorganizowane przez Wójta Gminy Rudnik oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Rudnik.

Główna część obchodów odbyła się w kościele pariafialnym. Zgromadzili się tam zaproszeni goście, władze gminy, poczty sztandarowe oraz młodzież szkolna. Po mszy świętej nasi uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, który przybliżył okoliczności wybuchu oraz historię Powstania Styczniowego. Oddzielna część prezentacji skupiła się na życiorysie majora Michała Mareckiego, bohatera wydarzeń, którym poświęcona była uroczystość. Szczątki jego i jego żołnierzy spoczywają obecnie na cmentarzu w Płonce. Po mszy świętej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym powstańczą bitwę w Suchym Lipiu, gdzie 24 stycznia 1864 roku śmierć ponieśli major Marecki i jego żołnierze.

Po oficjalnej części obchodów nastapił pokaz broni czarnoprochowej w wykonaniu Stowarzyszenia "Michalec 1864" i poczęstunek w postaci gorącej grochówki.

W obchodach brało udział szereg gości z których należy wymienić Panią Poseł na Sejm RP Teresę Hałas, wspomniane Stowarzyszenie "Michalec 1864", stowarzyszenie "Sami Swoi", poczty sztandarowe OSP w Suchym Lipiu, OSP w Rudniku oraz reprezentację naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.